Blogg / Nyhetsarkiv
<< Tidigare 10 Nästa 10 >>
2010-06-02, Andreas Hallgren Vi fortsätter vår stolta tradition med att vara sist med det senaste och tillför nu, år efter alla andra, lite social interaktion till webbplatsen. Om du hittar något du gillar på sajten kan du nu enklare tipsa dina vänner om det genom att skicka en länk via e-post, Facebook, Twitter eller något annat favoritnätverk. Du hittar knappar för detta i högerspalten på recensioner, artiklar och bloggposter.
Men det är inte nog med det. Hittills är det bara vi i redaktionen som fått skriva på sajten, men nu öppnar vi upp för kommentarer i våra bloggposter. Förhoppningsvis kommer ni tycka att det är en bra idé och att vi i framtiden kan få lite intressanta diskussioner här på russin.nu.
Vill ni tycka till om våra nymodigheter? Klicka på kommentar-länken nedanför och hör av dig direkt.
Uppdatering: Hastigt och lustigt bytte vi system för kommentarer. Förhoppningsvis ska det fungera ännu bättre än vårt tidigare system. Tyvärr försvann däremot, åtminstone tillfälligt, tidigare skrivna kommentarer. Allt du skriver nu ska däremot få vara kvar, vi lovar...
2010-06-01, Johan Lindahl Oh dear. Här tror man sig ha sett en del filmer i sina dagar och så med jämna mellanrum blir man påmind om luckorna... Som den här listan, framröstad genom en "poll of committed cinephiles" i syfte att framhäva bortglömda mästerverk från alla epoker sedan filmkonsten uppstod. En av titlarna är franska "The Crime of Monsieur Lange" regisserad av Jean Renoir 1936. Det påminner mig om en av de första föreläsningarna när jag läste filmvetenskap en kort period (en termin, närmare bestämt) våren 1996 och vår huvudsaklige ciceron genom filmhistorien utbrast något i stil med "Vad? Är det ingen här som sett "Herr Langes brott"? Ni har ju inte sett någonting!". Renoir är med på fler ställen på den här cineastlistan, liksom flera förväntade andra fransoser. De brukar ju vara finsmakarfavoriter, inte sant? Särskilt regissörer som Robert Bresson (av vilken jag bara sett en film, vad jag kan komma ihåg), Jacques Tourneur, Claude Chabrol och Alain Resnais har ju sina trogna fans - och visst är de representerade här. Har du inte redan dåligt filmsamvete för allt du inte sett, så kan du skaffa dig ett genom att följa länken nedan...
Men det är klart att rubriken "The Obscure, The Forgotten and the Unloved" ger oss andra lite andrum, eller hur? Själv har jag, om nu sanningen ska fram, inte sett någon enda av de 40 föreslagna underskattade klassikerna än, men blir i alla fall intresserad av sådant som thailändska "Syndromes and a Century", Bressons "The Devil, Probably" och duon Michael Powell-Emeric Pressburger som jag länge tänkt försöka kartlägga bättre utan att komma till skott. Återkommer när jag börjat beta av listan.
Obskyra, bortglömda, oälskade...mästerverk?
2010-05-29, Andreas Hallgren Skådespelaren Dennis Hopper avled idag i sitt hem i Venice, Kalifornien. Hopper är främst känd för den tongivande "Easy Rider", som han skrev, regisserade och medverkade i och som även gav honom en Oscarsnominering för bästa manus. Andra namnkunniga filmer med Hopper är David Lynchs "Blue Velvet", Francis Ford Coppolas "Apocalypse Now" och Kevin Costners "Waterworld".
Dennis Hopper blev 74 år.
Relaterat:
Recenserade filmer med Dennis Hopper i, bra såväl som mindre bra
2010-05-25, Andreas Hallgren Om du ser folk som går omkring med handdukar idag beror det inte bara på att det regnar. Idag firas nämligen "Towel Day" runt om i världen medelst handduksbärande. Detta till minne av författaren Douglas Adams (1952-2001), mannen bakom de kultförklarade "Liftarens Guide till Galaxen"-böckerna.
Huh? Varför ska man ha med sig en handduk? (Wikipedia om Handduksdagen)Relaterad film:
Liftarens guide till galaxen
2010-05-22, Andreas Hallgren Det allra sista avsnittet av teveserien "Lost" visas i amerikansk teve imorgon kväll. Men inte bara i USA. Finalprogrammet sänds också i ett stort antal europeiska länder samtidigt. Därmed får även europeiska fans av serien möjlighet att se upplösningen i "realtid". Det är ett unikt upplägg, men fullt logiskt i en tid när webbvisningar och piratspridning av tv-program har gjort regionala avgränsningar allt mer betydelselösa för tittaren.
Samsändningen är naturligtvis ett sätt att minska piratkopiering genom att göra det enkelt för fansen att se det efterlängtade avsnittet på rätt sätt och i rätt tid. Det är förhoppningsvis också ett steg fram mot en mer global marknad för film och teve, där allt mer material är tillgängligt "på begäran" oavsett var du befinner dig.
Än är vi dock inte där. Det är nämligen ingen idé att du går upp mitt i natten för att se det 2,5 timmar långa avsnittet på svensk teve. TV4 ligger efter schemat ett antal avsnitt och kommer sända finalen först någon gång i juli. För de fans som då inte redan har sett det på andra vägar, kan man nog drista sig att lägga till.
Själv ser jag det nog inte alls, eftersom jag för länge sedan gav upp försöken att förstå någonting alls av serien. Men bröderna Lindahl vet bättre och jag kan rekommendera deras
recensioner av säsong 1-5 av "Lost"
2010-05-17, Anders Lindahl Polarprisets senaste vinnare är utannonserade och båda har en mer eller mindre stark filmkoppling. Isländska sångerskan Björk har ju iklätt sig skådisrollen i Triers "Dancer in the Dark", och när det gäller den andre vinnaren, Ennio Morricone, är det ju i första hand film man kommer att tänka på.
Från Sergio Leones mästerverk, i västerngenren och annorstädes, till inte minst "The Mission" har han visat andra filmkompositörer var skåpet ska stå – under ett otal årtionden, med toner som är musik i sin egen rätt, inte bara bakgrund till filmscener. En mer välförtjänt vinnare är det svårt att föreställa sig.
Polar Music PrizeRelaterad artikel:
Osynliga filmstjärnor
2010-04-30, Anders Lindahl I en ganska överraskande twist i historien om "The Dark Tower", Stephen Kings episka septett av mörka fantasy-western-böcker, meddelar Deadline att trion bakom filmer som "A Beautiful Mind" och "Da Vinci-koden" nu lagt vantarna på rättigheterna. Planen ska vara en trio filmer.
Hur många varningsklockor hör vi ringa samtidigt? Låt oss räkna de viktigaste allenast innan vi börjar hoppas att det hela är ett missförstånd eller ett projekt som kommer rinna ut i sanden. (Officiella King-sajten stephenking.com nämner i skrivande stund inget om avtalet...)
Ron Howard / Akiva Goldsman / Brian Grazer: knappast några garanter för kvalitet, vare sig tillsammans eller som enslingar. Budgeten kan de nog skrapa ihop, men har de verkligen det rätta kärva, vrickade, modiga sinnelaget för det här? I think not. Tråkigt att Lost-pojkarna tydligen inte fick rätsida på projektet... Abrams / Lindelof / HBO kändes som en spännande tänkbar kombination.
Tre filmer av sju böcker? Hmm... nog för att den första är ganska kort, men det kan knappast sägas om lejonparten av böckerna. Törs man gissa att fantastiska "Wizard and Glass" reduceras till en femminuters flashback, till exempel? I artikeln nämns i och för sig att det ska bli både en trio filmer för vita duken och en TV-serie. Vad ska det betyda?
Tänkbara skådisar är det frestande att fantisera om, men kanske lika bra att avstå. Låt oss i alla fall hoppas att Tom Hanks inte blir Roland. Det finns mycket positivt att säga om Hanks, men nå'n Roland är han näppeligen. Det är inte heller Russell Crowe, när jag tänker efter.
Något att följa upp, detta hära. Med bävan, huvudsakligen...
DeadlineRelaterat tema:
Tema: Stephen King på vita duken
2010-04-26, Anders Lindahl Har då 'äntligen' sett 2012 (fina effekter, jovisst, dum handling, jamen-VISST!) och började undra över hur många författare John Cusack egentligen porträtterat på vita duken. Har kommit fram till följande:
2012: det blev inte många kopior sålda av hans bok, men den kom i alla fall med på arken.
Martian Child: science fiction-författaren tar sig an ett barn som inte verkar leva riktigt nere på jorden.
1408: den cyniske författaren avfärdar hemsökelser tills han tar in på rum... 1407. Nej, 1408, menar jag.
Kulregn över Broadway: dramatiker, men det räknas väl?
Midnatt i ondskans och godhetens trädgård: journalist som skrivit en bok.
Har jag missat någon? Är det ens intressant? Är det dags att lägga till en kommentarsfunktion på bloggen?
Frågor, frågor...
Relaterad film:
2012
2010-04-10, Anders Lindahl Idag fyller en av Sveriges coolaste och bästa skådisar 81 år. En rolig grej med Max von Sydow är ju att han kan dyka upp i nästan vilken sorts film som helst. Dyra Hollywood-spektakel och fånigt Hollywood-skräp, hos Woody Allen eller Ingmar Bergman. I stora sammanhang sågs han senast i "Shutter Island" och snart dyker han upp i Ridley Scotts "Robin Hood". Kort och gott: Max äger. Grattis på födelsedagen!
Sydow-filmer på russin.nu
2010-04-01, Anders Lindahl Monaco tar täten i kampen för att anamma nerladdningsproblematiken på ett konstruktivt sätt. Från och med första augusti, då den nya så kallade Mecenat-lagen träder i kraft, står det alla medborgare fritt att ladda ner all musik, film och annan media de vill.
"Vi vill göra det lagligt att använda det distributionssystem som skapats under kollaborativa och nytänkande former av människor över hela världen," heter det "eftersom de kommersiella alternativ som står till buds inte kan mäta sig i effektivitet och kvalitet".
"Att en film ska ha premiär vid olika tidpunkter i världen rimmar illa med det medialandskap och den teknologi vi har nu", tillägger regeringens presstalesman.
Problemet med ersättning till bolag och kreatörer löses genom ett system där människor kan betala valfri summa till de företag eller personer vars kreativa verksamhet de vill sponsra för framtida projekt.
Huruvida regeringen i sitt beslut låtit sig inspireras av artikeln "Du ska vara mecenat!" här på russin.nu framgår inte av pressreleasen.
2010-04-06:
Det kanske tål att påpekas, såhär i efterhand, att denna bloggnotis till sin natur är ett så kallat aprilskämt. Tyvärr...
Relaterad artikel:
Du ska vara mecenat!
<< Tidigare 10 Nästa 10 >>